Nepalskie pierożki momo (z mięsem)
niedziela, maja 11, 2014
W Nepalu dwie najbardziej popularne potrawy to: dal-bhat (ryż z soczewicą) oraz momo: czyli ... pierogi! Jak wyglądają nepalskie pierogi? Właściwie różnią się nadzieniem i sposobem podania. Bo już na przykład lepienie - sposób łączenia brzegów - nie było jednakowe. Czasami spotykaliśmy momo z dużą falbanką, łączone z boku, a czasami zlepiane u góry. Te ostatnie przypominały wyglądem trochę gruzińskie chinkali. Za to wytrawnego nadzienia nie można było już pomylić: pełne było przypraw związanych z tym regionem świata: kuminu, kolendry, kardamonu.
Momo najczęściej były podawane z ostrymi sosami. Ugotowane, z sosami w osobnych miseczkach lub odsmażone: wymieszane z sosem chili na bazie warzyw.
To przepis na momo z mięsem: można wybrać dowolny jego rodzaj, ale dobrze sprawdzi się to, które nie będzie całkiem pozbawione tłuszczu. Dzięki niemu momo będą soczyste.
Przepis z książki: "Taste of Nepal", Jyoti Pathak
Pierożki momo z mięsem
(Maasu ko Momo)
około 50 sztuk
SKŁADNIKI:
Ciasto:
- 3,5 szklanki mąki pszennej + trochę do zagniatania ciasta
- 1 łyżeczka soli
- woda
- 1,1 kg mielonego mięsa (można dodać wołowinę, wieprzowinę, jagnięcinę)
- 1 szklanka posiekanej kolendry
- 1 szklanka posiekanej cebuli
- 4 cebulki dymki posiekane (białe i zielone części)
- 3 posiekane papryczki chili
- oraz 2 łyżki oleju, jeśli użyte mięso ma mało tłuszczu
- 4 ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę
- 1 łyżka utartego, świeżego imbiru
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka pieprzu
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- 1 i 1/2 łyżeczki nepalskiej Garam Masala
- Ciasto: Przygotować szklankę wody w temperaturze pokojowej. W misce połączyć mąkę i sól. Zrobić w środku wgłębienie i wlać w nie odrobinę wody, wymieszać - powtarzać dodawanie małymi porcjami wody i mieszanie, a następnie przełożyć ciasto na stolnicę obsypaną mąką i zagnieść. Ciasto powinno być elastyczne - jeśli jest zbyt suche, należy dodać odrobinę wody, jeśli wprost przeciwnie: klei się do rąk: zagnieść więcej mąki. Przełożyć ciasto do miski, przykryć wilgotną ściereczką i odstawić na 30 minut.
- Nadzienie: w dużej misce wymieszać wszystkie składniki i 1/2 szklanki wody. Przykryć miskę i odstawić na 10 minut, w temperaturze pokojowej.
- Formowanie momo: dwa sposoby:
- uformować ciasto w podłużny wałek i ten podzielić na około 50 części. Każdą część formować w kulkę, spłaszczać na oprószonej mąką stolnicy i rozwałkować na okręg o średnicy mniej więcej 7 cm, uważając by brzegi ciasta były odrobinę cieńsze niż jego środek. Uformowane ciasto trzymać pod wilgotną ściereczką.
- podzielić ciasto na trzy lub cztery części. Każdą część rozwałkować na oprószonej mąką stolnicy i wycinać szklanką. Wycięte części ciasta trzymać pod wilgotną ściereczką.
- Nakładać nadzienie (około 1 łyżeczki) na środek ciasta i unosząc jego brzegi skleić u góry. Ciasto będzie się łatwiej sklejać, jeśli posmarujemy brzegi ciasta wodą za pomocą pędzelka. Gotowe momo również trzymać pod wilgotną ściereczką do momentu gotowania.
- Przygotować naczynie do gotowania na parze. Jeśli będziecie tak jak ja używać metalowego garnka, posmarujcie cienką warstwą oleju część na której będziecie kłaść momo. Ułożyć momo i przykryć szczelnie naczynie pokrywką, parować na małym ogniu około 10 minut. Ostrożnie przełożyć na półmisek.
- Podawać z sosami, np. pomidorowym (zmiksowane pomidory z puszki z odrobiną cebuli, kolendry, cytryny i chili).
3 comments
bardzo smakowicie wyglądają.
OdpowiedzUsuńMam pytanie: w przepisie podano:
OdpowiedzUsuńSKŁADNIKI:
Ciasto:
3,5 mąki pszennej + trochę do zagniatania ciasta
3,5 czego? Szklanki mąki? Czy 3,5 kilo mąki?
szklanki oczywiście!
UsuńBardzo mi miło, że poświęcasz swój czas na komentowanie mojego pisania ;-) dzięki! ;-)